Vitamín C a jeho přínos pro zdraví organismu

Tento vitamin si lidský organismus nedokáže sám vyrobit, a proto jej musí dostat do organismu zvenčí. Vitamin C je jedna z důležitých látek pro zdraví organismu. Podílí se na stavbě kostí, cév, svalstva, kůže, ovlivňuje obranyschopnost organismu a ovlivňuje tvorbu hormonů v nadledvinkách. Stimuluje tvorbu železa a bílých krvinek a odbourávání cholesterolu. Pomáhá vázat těžké kovy a díky němu máme pružné cévní stěny, dostatečné množství kolagenu v kloubech a pevně usazené zuby v dásních.

Doporučená denní dávka vitaminu C u dětí je 50-70 mg, dospělí 75 mg. Odborníci doporučují 200 mg vitaminu C denně a k léčení specifických onemocnění se doporučují dávky ještě mnohonásobně vyšší. Vyšší spotřebu vitaminu C mají starší lidé, protože jejich organismus dokáže stále méně využívat kyselinu askorbovou. Lidé požívající tabákové výrobky by měli přijímat zvýšené množství vitaminu C, protože vykouření jedné cigarety může zničit až 120 mg vitaminu C.

Se stoupajícím chladem, stresem, před operačním zákrokem nebo při velké fyzické námaze se doporučuje zvýšit přísun vitaminu C.